MISC
Register
CRITICS CHOICE AWARDS ALL THE NOMINEESCRITICS CHOICE AWARDS
ALL THE NOMINEES
Picture by The CW
By Sammi Turano


FILM NOMINATIONS FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS
 
BEST PICTURE
The Big Sick 
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk 
The Florida Project
Get Out 
Lady Bird 
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 
 
BEST ACTOR
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Jake Gyllenhaal – Stronger
Tom Hanks – The Post
Daniel Kaluuya – Get Out
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Gary Oldman – Darkest Hour 
 
BEST ACTRESS
Jessica Chastain – Molly’s Game
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird 
Meryl Streep – The Post
 
BEST SUPPORTING ACTOR
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 
Patrick Stewart – Logan
Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name 
 
BEST SUPPORTING ACTRESS
Mary J. Blige – Mudbound
Hong Chau – Downsizing
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney - I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird 
Octavia Spencer – The Shape of Water
 
BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Mckenna Grace – Gifted
Dafne Keen – Logan
Brooklynn Prince – The Florida Project
Millicent Simmonds – Wonderstruck
Jacob Tremblay – Wonder 
 
BEST ACTING ENSEMBLE
Dunkirk 
Lady Bird 
Mudbound
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 
 
BEST DIRECTOR
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird 
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan – Dunkirk 
Luca Guadagnino – Call Me By Your Name
Jordan Peele – Get Out
Steven Spielberg – The Post
 
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird 
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick
Liz Hannah and Josh Singer – The Post
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 
Jordan Peele – Get Out 
 
BEST ADAPTED SCREENPLAY
James Ivory – Call Me by Your Name 
Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Disaster Artist
Dee Rees and Virgil Williams – Mudbound
Aaron Sorkin – Molly’s Game 
Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder
 
BEST CINEMATOGRAPHY
Roger Deakins – Blade Runner 2049 
Hoyte van Hoytema – Dunkirk 
Dan Laustsen – The Shape of Water
Rachel Morrison – Mudbound
Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name
 
BEST PRODUCTION DESIGN
Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water
Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express
Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk
Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049 
Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast
Mark Tildesley, Véronique Melery – Phantom Thread
 
BEST EDITING
Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post
Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver
Lee Smith – Dunkirk 
Joe Walker – Blade Runner 2049
Sidney Wolinsky – The Shape of Water
 
BEST COSTUME DESIGN
Renée April – Blade Runner 2049
Mark Bridges – Phantom Thread
Jacqueline Durran – Beauty and the Beast 
Lindy Hemming – Wonder Woman
Luis Sequeira – The Shape of Water
 
BEST HAIR AND MAKEUP
Beauty and the Beast
Darkest Hour 
I, Tonya
The Shape of Water
Wonder
 
BEST VISUAL EFFECTS
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Thor: Ragnarok
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman
 
BEST ANIMATED FEATURE
The Breadwinner
Coco
Despicable Me 3
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent
 
BEST ACTION MOVIE
Baby Driver
Logan
Thor: Ragnarok
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman
 
BEST COMEDY
The Big Sick
The Disaster Artist
Girls Trip
I, Tonya
Lady Bird
 
BEST ACTOR IN A COMEDY
Steve Carell – Battle of the Sexes
James Franco – The Disaster Artist
Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok
Kumail Nanjiani – The Big Sick
Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected)
 
BEST ACTRESS IN A COMEDY
Tiffany Haddish – Girls Trip
Zoe Kazan – The Big Sick
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Emma Stone – Battle of the Sexes
 
BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE
Blade Runner 2049
Get Out
It
The Shape of Water
 
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
BPM (Beats Per Minute)
A Fantastic Woman
First They Killed My Father
In the Fade
The Square
Thelma
 
BEST SONG
Evermore – Beauty and the Beast
Mystery of Love – Call Me By Your Name
Remember Me – Coco
Stand Up for Something – Marshall
This Is Me – The Greatest Showman
 
BEST SCORE
Alexandre Desplat – The Shape of Water
Jonny Greenwood – Phantom Thread
Dario Marianelli – Darkest Hour
Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049
John Williams – The Post
Hans Zimmer - Dunkirk
 
 
NOMINEES BY FILM FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS
 
BABY DRIVER (2)
Best Editing - Paul Machliss, Jonathan Amos 
Best Action Movie
 
BATTLE OF THE SEXES (2)
Best Actor in a Comedy – Steve Carell
Best Actress in a Comedy – Emma Stone 
 
BEAUTY AND THE BEAST (4)
Best Production Design - Sarah Greenwood, Katie Spencer
Best Costume Design - Jacqueline Durran  
Best Hair and Makeup
Best Song – “Evermore” 
 
THE BIG SICK (6) 
Best Picture
Best Supporting Actress – Holly Hunter 
Best Original Screenplay - Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani
Best Comedy
Best Actor in a Comedy – Kumail Nanjiani 
Best Actress in a Comedy – Zoe Kazan 
 
BLADE RUNNER 2049 (7) 
Best Cinematography - Roger Deakins 
Best Production Design - Dennis Gassner, Alessandra Querzola 
Best Editing – Joe Walker
Best Costume Design - Renee April
Best Visual Effects
Best Sci-Fi or Horror Movie
Best Score - Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer 
 
BPM (BEATS PER MINUTE) (1) 
Best Foreign Language Film
 
THE BREADWINNER (1) 
Best Animated Feature
 
CALL ME BY YOUR NAME (8) 
Best Picture
Best Actor - Timothée Chalamet
Best Supporting Actor – Armie Hammer
Best Supporting Actor - Michael Stuhlbarg
Best Director - Luca Guadagnino 
Best Adapted Screenplay – James Ivory 
Best Cinematography - Sayombhu Mukdeeprom
Best Song – “Mystery of Love”  
 
COCO (2)
Best Animated Feature
Best Song – “Remember Me” 
 
DARKEST HOUR (4) 
Best Picture
Best Actor – Gary Oldman
Best Hair and Makeup
Best Score - Dario Marianelli 
 
DESPICABLE ME 3 (1) 
Best Animated Feature
 
THE DISASTER ARTIST (4) 
Best Actor – James Franco
Best Adapted Screenplay - Scott Neustadter and Michael H. Weber 
Best Comedy
Best Actor in a Comedy – James Franco 
 
DOWNSIZING (1) 
Best Supporting Actress – Hong Chau 
 
DUNKIRK (8) 
Best Picture
Best Acting Ensemble 
Best Director – Christopher Nolan 
Best Cinematography - Hoyte van Hoytema 
Best Production Design - Nathan Crowley, Gary Fettis 
Best Editing - Lee Smith 
Best Visual Effects
Best Score - Hans Zimmer 
 
A FANTASTIC WOMAN (1) 
Best Foreign Language Film
 
FIRST THEY KILLED MY FATHER (1) 
Best Foreign Language Film
 
THE FLORIDA PROJECT (3) 
Best Picture
Best Supporting Actor – Willem Dafoe
Best Young Actor/Actress – Brooklynn Prince 
 
GET OUT (5) 
Best Picture
Best Actor - Daniel Kaluuya
Best Director – Jordan Peele 
Best Original Screenplay – Jordan Peele 
Best Sci-Fi or Horror Movie
 
GIFTED (1) 
Best Young Actor/Actress – Mckenna Grace 
 
GIRLS TRIP (3) 
Best Supporting Actress – Tiffany Haddish 
Best Comedy
Best Actress in a Comedy – Tiffany Haddish 
 
THE GREATEST SHOWMAN (1) 
Best Song – “This Is Me” 
 
I, TONYA (5) 
Best Actress – Margot Robbie 
Best Supporting Actress – Allison Janney 
Best Hair and Makeup
Best Comedy
Best Actress in a Comedy – Margot Robbie 
 
IN THE FADE (1) 
Best Foreign Language Film
 
IT (1) 
Best Sci-Fi or Horror Movie
 
LADY BIRD (8) 
Best Picture
Best Actress – Saoirse Ronan
Best Supporting Actress – Laurie Metcalf 
Best Acting Ensemble 
Best Director – Greta Gerwig 
Best Original Screenplay – Greta Gerwig 
Best Comedy
Best Actress in a Comedy – Saoirse Ronan 
 
THE LEGO BATMAN MOVIE (1) 
Best Animated Feature
 
LOGAN (3) 
Best Supporting Actor – Patrick Stewart
Best Young Actor/Actress – Dafne Keen 
Best Action Movie
 
LOVING VINCENT (1) 
Best Animated Feature
 
MARSHALL (1) 
Best Song – “Stand Up for Something” 
 
THE MEYEROWITZ STORIES (NEW AND SELECTED) (1) 
Best Actor in a Comedy – Adam Sandler 
 
MOLLY’S GAME (2) 
Best Actress – Jessica Chastain 
Best Adapted Screenplay – Aaron Sorkin 
 
MUDBOUND (4) 
Best Supporting Actress – Mary J. Blige
Best Acting Ensemble 
Best Adapted Screenplay - Dee Rees and Virgil Williams 
Best Cinematography - Rachel Morrison 
 
MURDER ON THE ORIENT EXPRESS (1) 
Best Production Design - Jim Clay, Rebecca Alleway 
 
PHANTOM THREAD (4) 
Best Actor – Daniel Day-Lewis
Best Production Design - Mark Tildesley, Veronique Melery 
Best Costume Design - Mark Bridges 
Best Score - Jonny Greenwood 
 
THE POST (8) 
Best Picture
Best Actor – Tom Hanks
Best Actress – Meryl Streep
Best Acting Ensemble 
Best Director – Steven Spielberg 
Best Original Screenplay - Liz Hannah and Josh Singer
Best Editing - Michael Kahn, Sarah Broshar 
Best Score - John Williams 
 
THE SHAPE OF WATER (14) 
Best Picture
Best Actress – Sally Hawkins 
Best Supporting Actor – Richard Jenkins
Best Supporting Actress – Octavia Spencer 
Best Director – Guillermo del Toro 
Best Original Screenplay - Guillermo del Toro and Vanessa Taylor
Best Cinematography - Dan Laustsen 
Best Production Design - Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin 
Best Editing - Sidney Wolinsky 
Best Costume Design - Luis Sequeira
Best Hair and Makeup
Best Visual Effects
Best Sci-Fi or Horror Movie
Best Score - Alexandre Desplat
 
THE SQUARE (1)
Best Foreign Language Film
 
STRONGER (1) 
Best Actor – Jake Gyllenhaal
 
THELMA (1) 
Best Foreign Language Film
 
THOR: RAGNAROK (3) 
Best Visual Effects
Best Action Movie
Best Actor in a Comedy – Chris Hemsworth 
 
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI (6) 
Best Picture
Best Actress - Frances McDormand
Best Supporting Actor – Sam Rockwell
Best Acting Ensemble 
Best Director – Martin McDonagh 
Best Original Screenplay – Martin McDonagh 
 
WAR FOR THE PLANET OF THE APES (2)
Best Visual Effects
Best Action Movie
 
WONDER (3) 
Best Young Actor/Actress – Jacob Tremblay 
Best Adapted Screenplay - Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky
Best Hair and Makeup
 
WONDER WOMAN (3) 
Best Costume Design - Lindy Hemming
Best Visual Effects
Best Action Movie
 
WONDERSTRUCK (1) 
Best Young Actor/Actress – Millicent Simmonds 
 
 
TELEVISION NOMINATIONS FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS
 
Best Drama Series
American Gods (Starz)
The Crown (Netflix)
Game of Thrones (HBO)
The Handmaid’s Tale (Hulu)
Stranger Things (Netflix)
This Is Us (NBC)
 
Best Actor in a Drama Series
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
Paul Giamatti – Billions (Showtime)
Freddie Highmore – Bates Motel (A&E)
Ian McShane – American Gods (Starz)
Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)
Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime)
 
Best Actress in a Drama Series
Caitriona Balfe – Outlander (Starz)
Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)
Claire Foy – The Crown (Netflix)
Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America)
Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu)
Robin Wright – House of Cards (Netflix)
 
Best Supporting Actor in a Drama Series
Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA)
Asia Kate Dillon – Billions (Showtime)
Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO)
David Harbour – Stranger Things (Netflix)
Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access)
Michael McKean – Better Call Saul (AMC)
 
Best Supporting Actress in a Drama Series
Gillian Anderson – American Gods (Starz)
Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO)
Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu)
Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access)
Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon)
Chrissy Metz – This Is Us (NBC)
 
Best Comedy Series
The Big Bang Theory (CBS)
Black-ish (ABC)
GLOW (Netflix)
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Modern Family (ABC)
Patriot (Amazon)
 
Best Actor in a Comedy Series
Anthony Anderson – Black-ish (ABC)
Aziz Ansari – Master of None (Netflix)
Hank Azaria – Brockmire (IFC)
Ted Danson – The Good Place (NBC)
Thomas Middleditch – Silicon Valley (HBO)
Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC)
 
Best Actress in a Comedy Series
Kristen Bell – The Good Place (NBC)
Alison Brie – GLOW (Netflix)
Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Sutton Foster – Younger (TV Land)
Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC)
 
Best Supporting Actor in a Comedy Series
Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
Walton Goggins – Vice Principals (HBO)
Sean Hayes – Will & Grace (NBC)
Marc Maron – GLOW (Netflix)
Kumail Nanjiani – Silicon Valley (HBO)
Ed O’Neill – Modern Family (ABC)
 
Best Supporting Actress in a Comedy Series
Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS)
Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Betty Gilpin – GLOW (Netflix)
Jenifer Lewis – Black-ish (ABC)
Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix)
Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix)
 
Best Limited Series
American Vandal (Netflix)
Big Little Lies (HBO)
Fargo (FX)
Feud: Bette and Joan (FX)
Godless (Netflix)
The Long Road Home (National Geographic)
 
Best Movie Made for TV
Flint (Lifetime)
I Am Elizabeth Smart (Lifetime)
The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO)
Sherlock: The Lying Detective (PBS)
The Wizard of Lies (HBO)
 
Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series
Jeff Daniels – Godless (Netflix)
Robert De Niro – The Wizard of Lies (HBO)
Ewan McGregor – Fargo (FX)
Jack O’Connell – Godless (Netflix)
Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX)
Bill Pullman – The Sinner (USA)
Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix)
 
Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series
Jessica Biel – The Sinner (USA)
Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (Lifetime)
Carrie Coon – Fargo (FX)
Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO)
Jessica Lange – Feud: Bette and Joan (FX)
Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO)
 
Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series
Johnny Flynn – Genius (National Geographic)
Benito Martinez – American Crime (ABC)
Alfred Molina – Feud: Bette and Joan (FX)
Alexander Skarsgård – Big Little Lies (HBO)
David Thewlis – Fargo (FX)
Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan (FX)
 
Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series
Judy Davis – Feud: Bette and Joan (FX)
Laura Dern – Big Little Lies (HBO)
Jackie Hoffman – Feud: Bette and Joan (FX)
Regina King – American Crime (ABC)
Michelle Pfeiffer – The Wizard of Lies (HBO)
Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX)
 
Best Talk Show
Ellen (NBC)
Harry (Syndicated)
Jimmy Kimmel Live! (ABC)
The Late Late Show with James Corden (CBS)
The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)
Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO)
 
Best Animated Series
Archer (FX)
Bob’s Burgers (FOX)
BoJack Horseman (Netflix)
Danger & Eggs (Amazon)
Rick and Morty (Adult Swim)
The Simpsons (FOX)
 
Best Unstructured Reality Series
Born This Way (A&E)
Ice Road Truckers (History) 
Intervention  (A&E)
Live PD (A&E)
Ride with Norman Reedus (AMC) 
Teen Mom (MTV)
 
Best Structured Reality Series
The Carbonaro Effect (truTV)
Fixer Upper (HGTV)
The Profit (CNBC)
Shark Tank (ABC)
Undercover Boss (CBS)
Who Do You Think You Are? (TLC)
 
Best Reality Competition Series
America’s Got Talent (NBC)
Chopped (Food Network)
Dancing with the Stars (ABC)
Project Runway (Lifetime) 
RuPaul’s Drag Race (LOGOtv)
The Voice (NBC) 
 
Best Reality Show Host
Ted Allen – Chopped (Food Network)
Tyra Banks – America’s Got Talent (NBC)
Tom Bergeron – Dancing with the Stars (ABC)
Cat Deeley – So You Think You Can Dance (FOX)
Joanna and Chip Gaines – Fixer Upper (HGTV)
RuPaul – RuPaul’s Drag Race (LOGOtv)
 
 
NOMINEES BY PROGRAM FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS
 
AMERICA’S GOT TALENT, NBC (2)
Best Reality Competition Series
Best Reality Show Host – Tyra Banks
 
AMERICAN CRIME, ABC (2)
Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Benito Martinez
Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Regina King  
 
AMERICAN GODS, Starz (3)
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series – Ian McShane
Best Supporting Actress in a Drama Series – Gillian Anderson
 
AMERICAN HORROR STORY: CULT, FX (1)
Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Evan Peters 
 
AMERICAN VANDAL, Netflix (2)
Best Limited Series 
Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Jimmy Tatro 
 
ARCHER, FX (1)
Best Animated Series
 
BATES MOTEL, A&E (1)
Best Actor in a Drama Series – Freddie Highmore
 
BETTER CALL SAUL, AMC (2)
Best Actor in a Drama Series – Bob Odenkirk
Best Supporting Actor in a Drama Series – Michael McKean 
 
THE BIG BANG THEORY, CBS (2) 
Best Comedy Series
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Mayim Bialik 
 
BIG LITTLE LIES, HBO (5)
Best Limited Series
Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Nicole Kidman 
Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Reese Witherspoon 
Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Alexander Skarsgård
Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Laura Dern
 
BILLIONS, Showtime (2) 
Best Actor in a Drama Series – Paul Giamatti
Best Supporting Actor in a Drama Series – Asia Kate Dillon
 
BLACK-ISH, ABC (3)
Best Comedy Series
Best Actor in a Comedy Series – Anthony Anderson 
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Jenifer Lewis 
 
BOB’S BURGERS, FOX (1)
Best Animated Series
 
BOJACK HORSEMAN, Netflix (1)
Best Animated Series
 
BORN THIS WAY, A&E (1)
Best Unstructured Reality Series
 
BROCKMIRE, IFC (1)
Best Actor in a Comedy Series – Hank Azaria 
 
THE CARBONARO EFFECT, truTV (1)
Best Structured Reality Series
 
CHOPPED, Food Network (2)
Best Reality Competition Series
Best Reality Show Host – Ted Allen
 
THE CROWN, Netflix (2)
Best Drama Series 
Best Actress in a Drama Series – Claire Foy
 
DANCING WITH THE STARS, ABC (2)
Best Reality Competition Series
Best Reality Show Host – Tom Bergeron 
 
DANGER & EGGS, Amazon (1)
Best Animated Series 
 
ELLEN, NBC (1)
Best Talk Show
 
FARGO, FX (5)
Best Limited Series
Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Ewan McGregor 
Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Carrie Coon 
Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – David Thewlis 
Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Mary Elizabeth Winstead 
 
FEUD: BETTE AND JOAN, FX (6) 
Best Limited Series
Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Jessica Lange 
Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Alfred Molina 
Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Stanley Tucci 
Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Judy Davis
Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Jackie Hoffman 
 
FIXER UPPER, HGTV (2)
Best Structured Reality Series
Best Reality Show Host – Joanna and Chip Gaines 
 
FLINT, Lifetime (1)
Best Movie Made for TV
 
FRESH OFF THE BOAT, ABC (2)
Best Actor in a Comedy Series – Randall Park 
Best Actress in a Comedy Series – Constance Wu 
 
GAME OF THRONES, HBO (3)
Best Drama Series
Best Supporting Actor in a Drama Series – Peter Dinklage 
Best Supporting Actress in a Drama Series – Emilia Clarke 
 
GENIUS, National Geographic (1)
Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Johnny Flynn 
 
GLOW, Netflix (4)
Best Comedy Series
Best Actress in a Comedy Series – Alison Brie 
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Marc Maron 
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Betty Gilpin 
 
GODLESS, Netflix (3) 
Best Limited Series
Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Jeff Daniels 
Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Jack O’Connell 
 
THE GOOD FIGHT, CBS All Access (3)
Best Actress in a Drama Series – Christine Baranski 
Best Supporting Actor in a Drama Series – Delroy Lindo 
Best Supporting Actress in a Drama Series – Cush Jumbo 
 
THE GOOD PLACE, NBC (2)
Best Actor in a Comedy Series – Ted Danson 
Best Actress in a Comedy Series – Kristen Bell 
 
THE HANDMAID’S TALE, Hulu (3)
Best Drama Series 
Best Actress in a Drama Series – Elisabeth Moss 
Best Supporting Actress in a Drama Series – Ann Dowd 
 
HARRY, Syndicated (1) 
Best Talk Show
 
HOUSE OF CARDS, Netflix (1)
Best Actress in a Drama Series – Robin Wright 
 
I AM ELIZABETH SMART, Lifetime (2)
Best Movie Made for TV
Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Alana Boden 
 
ICE ROAD TRUCKERS, History (1)
Best Unstructured Reality Series
 
THE IMMORTAL LIFE OF HENRIETTA LACKS, HBO (1)
Best Movie Made for TV
 
INTERVENTION , A&E (1)
Best Unstructured Reality Series
 
THE LATE LATE SHOW WITH JAMES CORDEN, CBS (1)
Best Talk Show
 
LIVE PD, A&E (1)
Best Unstructured Reality Series
 
THE LONG ROAD HOME, National Geographic (1)
Best Limited Series
 
THE MARVELOUS MRS. MAISEL, Amazon (3)
Best Comedy Series
Best Actress in a Comedy Series – Rachel Brosnahan 
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Alex Borstein 
 
MASTER OF NONE, Netflix (2) 
Best Actor in a Comedy Series – Aziz Ansari 
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Alessandra Mastronardi
 
MODERN FAMILY, ABC (2) 
Best Comedy Series
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Ed O’Neill 
 
MR. ROBOT, USA (1)
Best Supporting Actor in a Drama Series – Bobby Cannavale 
 
ONE DAY AT A TIME, Netflix (1)
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Rita Moreno 
 
ORPHAN BLACK, BBC America (1)
Best Actress in a Drama Series – Tatiana Maslaney 
 
OUTLANDER, Starz (1)
Best Actress in a Drama Series – Caitriona Balfe
 
PATRIOT, Amazon (1)
Best Comedy Series 
 
THE PROFIT, CNBC (1)
Best Structured Reality Series
 
PROJECT RUNWAY, Lifetime (1)
Best Reality Competition Series
 
RAY DONOVAN, Showtime (1)
Best Actor in a Drama Series – Liev Schreiber 
 
RICK AND MORTY, Adult Swim (1) 
Best Animated Series
 
RIDE WITH NORMAN REEDUS, AMC (1)
Best Unstructured Reality Series 
 
RUPAUL’S DRAG RACE, LOGOtv (2)
Best Reality Competition Series
Best Reality Show Host - RuPaul
 
SHARK TANK, ABC (1)
Best Structured Reality Series
 
SHERLOCK: THE LYING DETECTIVE, PBS (1)
Best Movie Made for TV
 
SILICON VALLEY, HBO (2) 
Best Actor in a Comedy Series – Thomas Middleditch 
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Kumail Nanjiani 
 
THE SIMPSONS, FOX (1)
Best Animated Series
 
THE SINNER, USA (2)
Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Bill Pullman
Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Jessica Biel
 
SNEAKY PETE, Amazon (1)
Best Supporting Actress in a Drama Series – Margo Martindale 
 
SO YOU THINK YOU CAN DANCE, FOX (1)
Best Reality Show Host – Cat Deeley 
 
STRANGER THINGS, Netflix (2)
Best Drama Series
Best Supporting Actor in a Drama Series – David Harbour
 
TEEN MOM, MTV (1)
Best Unstructured Reality Series
 
THIS IS US, NBC (3)
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series – Sterling K. Brown 
Best Supporting Actress in a Drama Series – Chrissy Metz
 
THE TONIGHT SHOW STARRING JIMMY FALLON, NBC (1) 
Best Talk Show
 
UNBREAKABLE KIMMY SCHMIDT, Netflix (2)
Best Actress in a Comedy Series – Ellie Kemper
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Tituss Burgess 
 
UNDERCOVER BOSS, CBS (1)
Best Structured Reality Series
 
VICE PRINCIPALS, HBO (1)
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Walton Goggins 
 
THE VOICE, NBC (1)
Best Reality Competition Series
 
WATCH WHAT HAPPENS LIVE WITH ANDY COHEN, Bravo (1) 
Best Talk Show
 
WHO DO YOU THINK YOU ARE?, TLC (1)
Best Structured Reality Series
 
WILL & GRACE, NBC (1)
Best Support Actor in a Comedy Series – Sean Hayes 
 
THE WIZARD OF LIES, HBO (3) 
Best Movie Made for TV 
Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Robert De Niro 
Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Michelle Pfeiffer
 
YOUNGER, TV Land (1)
Best Actress in a Comedy Series – Sutton Foster 
 
 
NOMINEES BY NETWORK FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS
 
Netflix – 20 
HBO – 15 
FX – 13 
ABC – 12 
NBC – 11  
Amazon – 6 
A&E – 4 
CBS – 4 
Lifetime – 4 
Starz – 4 
AMC – 3 
CBS All Access – 3
FOX – 3 
Hulu – 3 
Showtime – 3 
USA – 3 
Food Network – 2 
HGTV – 2 
LOGOtv – 2 
National Geographic – 2 
Adult Swim – 1 
BBC America – 1 
Bravo – 1 
CNBC – 1 
History – 1 
IFC – 1
MTV – 1 
PBS – 1 
TLC – 1 
truTV – 1 
TV Land – 1

----
 

Leave your comments

Post comment as a guest

0
Your comments are subject to administrator's moderation.
terms and condition.
  • No comments found

Login

Big Brother 19

Feed Display

Welcome to TV Grapevine

TV, Grapevine, Reality TV Spoilers, Updates, and News Network: all the best spoilers for Big Brother, Survivor, The Voice, Amazing Race, Sing off, Dancing with the Stars, for abc, cbs, fox, nbc